Pazar

PAZAR TARİHİ

Pazar ilçesi, ilk çağlarda Kral Yolu, daha sonra ise İpek Yolu üzerinde yer almıştır. Antik çağda Kazova Dazimonitis ismiyle, Pazar ilçesi de Cellarion ismiyle anılmıştır. 11. yüzyılda Danişmentliler tarafından fethedilmiştir. Pazar, Türklerin eline geçtiğinde Kazabad, Kazova, Ayna Pazarı, Aynalı Pazar, Eğrişehir, Avnibey Pazarı, Ayan Pazarı gibi isimlerle anılmıştır. 1880 yılında Pazar kaza iken nahiye oldu, nahiye olmadan Kazova kazası diye tanınıyordu.
14. yüzyıla kadar çeşitli Anadolu beylikleri arasında el değiştirmiş, 1392′de Osmanlı hakimiyetine girmiştir. Fatih Sultan Mehmet, Uzun Hasan ile mücadelesinde Otlukbeli Savaşına giderken, Yavuz Sultan Selim de Şah İsmail ile mücadelesinde yine bu yol üzerinden geçmiştir. İlçe merkezinde 1884 yılından kalma eski bir çınar ağacı vardır. Pazar’ın çıkışında Selçuklulardan kalma bir kervansaray bulunmaktadır. I. Alaeddin Keykubad’ın birinci eşi Mahperi Hatun tarafından 1238 yılında yaptırılmıştır. Ayrıca ilçenin 3 km çıkışında Yeşilırmak üzerinde eski adı Tavukçu Köprüsü olan tarihi taş köprü bulunmaktadır. Taş köprünün de kervansaray ile aynı yıllarda yapıldığı tahmin edilmektedir.
Ballıca Mağarası: İlçe merkezine yaklaşık 6 km Ballıca Köyü sınırları içinde bulunan mağara İndere adı ile anılan mağara 1995 yılında ziyarete açılmıştır. Yaklaşık olarak 3-4 milyon yıl öncesi başladığı tahmin edilen Ballıca mağarası yaklaşık 680 metre uzunluğunda ve 90-95 metre yüksekliğindedir. Toplam 5 kat ve 8 salondan oluşur. Nem oranı %55 olan mağara yaz/kış ortalama 17-19 derece ısıya sahiptir. Mağara içinde solunum kolaylığı sağladığı hissedilmektedir. Mağaranın giriş ağzı yaklaşık doğu-batı yönünde baş aşağı devam etmektedir. Giriş ağzında 45-50 m. sonra oldukça geniş bir salona ulaşılmaktadır. Burada tarih çağlarından beri yaşandığını gösteren kalıntılar (harçlı duvar, sıvalı malzeme deposu vb) vardır. Buradan itibaren mağara, yönü kuzey ile kuzeydoğu arasında değişen 25-30 m.lik geçitle devam eder. Geçit üzerinde sağda ve solda odalar bulunmakta sonra büyük bir salona açılmaktadır. Burada pek çok sarkıt dikit, sütunlar ve su gölcükleri bulunmaktadır. Mağara, buradan kol olarak daha yukarılara, kuzey ve kuzeybatıya doğru iki farklı üst kat şeklinde devam eder. Birinci kat olarak kabul edilen bu bölümün girişe uzaklığı 150 m.dir. 10 m. aşağıdaki ikinci kat büyük bir salon görünümündedir. Burada sarkıt, dikit ve sütunlar bulunur. İkinci katın sonundan inilen üçüncü kata inilmektedir. Çok az tahrip olmuş sütunlar, sarkıt ve dikitler bulunan üçüncü ve dördüncü katlar insanı büyüleyen pek çok görünüm sunmaktadır. Mağara ağzından dördüncü katın sonuna kadar en kısa mesafe 350 m. dolayındadır.5. katta bir göle ulaşılmaktadır.
NÜFUS:
Pazar 2015 nüfus sayımına göre 9959 nüfusa sahiptir.
PAZAR’IN MAHALLELERİ VE MUHTARLARI
1- Erkilet Mahallesi-Ali TUTMAZ
2-Esentepe Mahallesi- Hüseyin ÇAĞDAŞ 0535 256 9226
3-Merkez Mahallesi-Ferdi SÖNMEZ 0546 293 10 11
4-Seyitali Mahallesi-Salih CEYLAN
5-Sinanpaşa Mahallesi-Murat GÜREL 0535 386 61 97
6-Tekke Mahallesi-Hüseyin HAMAMCI
PAZAR’IN KÖYLERİ VE MUHTARLARI
1-Bağlarbaşı-
2-Ballıca-
3-Beşevler-
4-Çayköy-
5-Çiftlikköy-
6-Dereçeylı-
7-Doğancalı-
8-Kaledere-
9-Menteşe-
10-Ocaklı-
11-Ovacık-
12-Ovayurt-
13-Taşlık-
14-Tatarköy-
15-Tepeçaylı-
HTTP://WWW.YERELNET.ORG.TR/İNDEX.PHP
http://www.tokatpazar.bel.tr/pazar-ilcesi-hakkinda/#sthash.pBsVP1c5.dpbs
http://yigm.kulturturizm.gov.tr/TR,10055/tokat-magaralari.html