Kaplıcalarımız

KAPLICALARIMIZ

REŞADİYE KAPLICALARI

Kaplıca alanı, Tokat’ın güneydoğusunda buluna Reşadiye ilçe merkezinde yer almaktadır. Kelkit Çayı kıyısında bulunan Reşadiye, E-80 karayolu üzerinde bulunur. Tokat’a 80 Km mesafede olup Tokat Havalimanı ve karayolu üzerinden ulaşım sağlanır. İç Anadolu ve Karadeniz Bölgelerinin geçiş noktasında bulunan Reşadiye’de hava; yazları sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve sert geçmektedir.

Reşadiye Termal’de bulunan kayalar zaman zaman küçük pamuk kaleler oluşturmakta ve Pamukkale’den ayırt edilemez duruma gelmektedir.

Kaplıca İstanbul Üniversitesi Tıbbi Ekoloji ve Hidro-Klimatoloji Araştırma Merkezince verilen Tıbbi raporda analiz sonuçları şöyledir. 48 derece de Hipertermal ısı, Litrede 4gr’ın üzerinde yüksek mineral her türlü Romatizmal hastalık, Ortopedik (Kırık Çıkık) ameliyat sonu sekmeler, ve kadın iç hastalıkları tedavisi mümkündür.

Reşadiye kaplıcaları tedavi (endikasyon) özellikleri ve tedavi ettiği hastalıklar: Kaplıca suyunun Sağlık Bakanlığı’nca tespit edilmiş tedavi özellikleri; Hekim kontrolünde banyo uygulamaları şeklinde inflamatuvar romatizmal hastalıkların (romatiod, artrit, ankilozan, spondilit başta olma üzere) kronik dönemlerde; kronik bel ağrısı, osteoartrit gibi noninflamatuvar eklem hastalıklarının; miyotiz, tendinit, travma, fibromiyalji sendromu gibi yumuşak doku hastalıklarının tedavisinde tamamlayıcı tedavi unsuru olarak, ortopedik operasyonlar, beyin ve sinir cerrahisi sonrası gibi uzun süreli hareketsiz kalma durumlarında mobilizasyon çalışmalarında, kronik dönemdeki seçilmiş nörolojik rahatsızlıklarda, cerebral palsy gibi hastalıkların tedavisinde rehabilitasyon amacıyla stres bozukluğu, nörovijetatif distoniler örneklerindeki gibi genel stres bozukluklarında ve spor yaralanmalarında tamamlayıcı unsuru olarak kullanılabilir niteliktedir. Suyun içerdiği arsenik miktarı izin verilen değerlerin oldukça üzerindedir. Bu nedenle bu kaynaktan içme uygulamaları şeklinde yararlanılması sakıncalıdır. Suyun içme ve inhalasyon maksadı ile kullanımı kesinlikle engellenmelidir

 

SULUSAYAR KAPLICALARI

Tokat’ın 68 km. Güneybatısında, tarihi Nicepolis harabeleri arasında yer alan Sulusaray ilçe merkezine 3 km mesafade buluna Ilıca Köyü’nde bulunmaktadır. 1962 yılından sonra modern tesislere kavuşmuş ve yıldan yıla ilaveler yapılarak daha da genişletilmiştir. Deniz mesafesinden yüksekliği 750 dir. Sulusaray’da hem İç Anadolu bölgesi iklimi, hem de Karadeniz iklimi hakimdir. Yazları sıcak ve kurak kışları soğuk ve sert iklim hakimdir.

 55 derece su sıcaklığına sahip kaplıcalar romatizmal hastalıklara, nevralji, cilt hastalıkları, bağırsak, mide, böbrek, safra kesesi, karaciğer ve kadın hastalıklarına şifa vermektedir. Kaplıca suyunua ait ilk analiz 1933 yılında yapılmış birçok özellikleri yanında 55C olduğu tespit edilmiştir. Minarellerine göre tuzlu, sülfatlı ve hafif acı su olarak sınıflandırılmıştır. Sulusaray Kaplıcası şu an romatizmal hastalıklardan rahatsız olanlara şifa vermektedir. Kaplıcanın lokal uygulama, rehabilitasyon, metabolizma, karaciğer, safra kesesi, böbrek, mide, bağırsak, kadın hastalıklarından faydası olmaktadır.